Friday, December 9, 2011

Pettused internetis

Esimene asi, mis pähe tuleb juhtus minuga mitte väga ammu. Minu arvuti läks katki ja ma andsin selle remondi ja ei kasutanud interneti umbes kaks nädalat.Kui aga sain arvuti kätte siis leidsin, et minu konto ühes sotsiaalvõrgustikus oli lammutatud, kõik mu sõbrad olid eemaldatud sõprade listist ja minu piltide asemel oli reklaam porno sisuga. Kõik mu paroolid on alati unikaalsed ja väga tugevad ja arvan et see juhtum on täiesti seda võrgustiku süü. Pärast seda juhtumid ma kustutasin oma kontod sellest võrgustikust ja enam seda ei kasuta.

Teine asi juhtus mu sõbraga, kui ta sai ühe maili, kust sai teada et ta võitis miljon dollarit ühes maili loteriis. Selle miljoni saamiseks talle oli vaja saata ühe vormi, kus muidugi oli vaja tema panka konto andmed. Ei tea millega ta mõtles, ja kuidas saab nii naiivseks olla, aga ta saatis nendele seda vormi. Jumal tänatud, et kõik tema raha olid puutumatu ja kõik lõppes hästi. Aga selliseid mailid tulevad alati igasugusele, ja arvan et mitte ainult minu sõber saatis omad andmed.

Kolmas juhtum oli ka mu sõbraga, kui ta ostis e-kauplusest 8Gb mälupulgat umbes 10 euro eest. Tol ajal see oli väga väga odav. Kui ta sai seda mälupulgat, siis ta tahtis allalaadida sinna filme, aga ei saanud. Pärast mälu formaati ta sai aru et, mälupulg näitab 8Gb, aga tegelekult seal oni paar megabaiti. See lugu lõppes ka hästi ja talle tagastati raha.

Saturday, December 3, 2011

Kogukondlik tarkvaraarendus

Esimeseks vaba tarkvara projektiks valisin OpenOffice. Teiseks valisin Mozilla FireFoxi.

Esimeseks vaba tarkvaraks on OpenOffice. Mitmed inimesed arendavad seda tarkvarat vabatahtlikult, et teha maailmas kõige paremat kontoritarkvarat. Peamine firma Oracle toetab ka seda projekti. OpenOffice.org kasutab LGPL litsentsi. Seega Oracle rahastus ja terve maailma ideed ja arendusoskused võivad tulevikus teha väga head vaba tarkvarat.


FireFox on avatud lähtekoodiga brauser, mis on arendatud Mozilla Corporationi poolt ja vabatahtlike poolt. Vabatahtlikud aitavad Mozilla toodete marketingi, konkurentsi, disaini ja loomingu osas. Mozillal on ka leht, kus saab näha tarkvara arenduse plaanide projekte. FireFoxi projekt algas eksperimentaalse haruna terviklikust Mozilla projektist. Algatajateks olid Dave Hyatt, Joe Hewitt and Blake Ross. Firefoxi lähtekood on vaba tarkvara. Enamusel on kasutusel Mozilla Public License (MPL), GNU General Public License (GPL) ja GNU Lesser General Public License (LGPL). Need litsentsid lubavad igaühel vaadata, modifitseerida, ja/või levitada lähtekoodi.